"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oyuncu Koçu

Nihat Alpteki

Amerika ve Avrupa’da 50 yıldan fazla geçmişi olan oyuncu koçluğu ülkemizde son 10 yıldır önemsenmekte ve önemseyen oyunculara hem kamera karşısında hem sahnede performans anlamında etkileyici sonuçlar sunmaktadır.
Oyuncu koçları her seviyeden oyuncuya kendilerini geliştirmelerine ve yeteneklerini ilerletmelerine yardımcı olurlar. Bire bir özel koçluk birbirinizle kişisel paylaşımlarda bulunduğunuz samimi iştir. Koç ve oyuncu birlikte başarmak için çabalarlar. Bu kişisel bir süreçtir. Göstermelik bir iş değildir. Oyuncu koçu, oyuncunun psikolojik geçmişi ve içinde bulunduğu psikolojik koşulları analiz ederek çalıştığı rolle bağlantılarını ve farklılıklarını hızla tespit ederek oyuncunun karakter yaratım sürecinde fark edemediği duygusal tuzakların ve engellerin önüne geçerek özgün bir karakter yaratmasına yardımcı olur. Oyuncunun egosunu ve psikolojik yükünü denetler. Oynayacağı oyunu ya da çalışacağı sahneyi algılamasında, yaratmasında ve çalışmasında da en samimi yol arkadaşıdır. Deneme çekiminde oyuncunun bakacağı kamera, ilk önce oyuncu koçunun oyuncuya dostça yardım etmeye çalışan samimi ve umut dolu gözleridir.
Oyuncu koçu yönetmen ya da eğitmen değil tecrübeli yol arkadaşındır. Oyuncu koçu seninle senaryoyu, sahneyi farklı bir bakış açısıyla tartışarak psikolojini ve yaratıcılığını kışkırtır, sana yeni dünyalar açar. Oyuncu koçu tecrübeli yaklaşımıyla düşeceğin duygusal romantik rol yaratma yaklaşımından uzaklaştırır.
Oyuncu koçu yarattığın karakterin ilk partneri ve ilk tecrübeli seyircisidir
Oyuncu koçu seni tanıyarak metni ya da senaryoyu analiz ederek hızla karakter yaratmana yardımcı olur.Oyuncu koçu en hızlı ve faydalı şekilde seni deneme çekimine ya da görüşmeye hazırlar.
Oyuncu koçu yalnızca rol yaratmada değil çalışma süresince senin kişisel hikayenin de yol arkadaşıdır.
Oyuncu koçu senin için risk almayı göze alabileceğin güvenli ve rahat bir atmosfer yaratır.
oyuncu koçu sen kendini motive edemediğin zaman seni uyandırır. Oyuncu koçunun tecrübeleri görünmez tuzaklara düşmemen için sana yardımcı olur.